گروههای خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


پیشنهادات خانه صنعت و معدن یزد در جلسه شورای گفتگوی استان یزد
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1395/12/18

در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در محل اتاق بازرگانی با حضور استاندار، ریاست دادگستری، دادستان و سایر اعضا برگزارشد علی اکبر کلانتردر سخنانی به ارائه پیشنهاداتی برای روانتر شدن و سرعت انجام امور اجرایی استان در حوزه اقتصاد و تولید پرداخت. بخشی از سخنان رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد در ادامه آمده است :

-        استان یزد یک استان صنعتی است و نزدیک به نصف اشتغال استان از ناحیه صنعت است. و با احتساب اشتغال جانبی ناشی از هر شغل تولیدی و خانواده و افراد تحت تکفل را هم در نظر بگیریم، نتیجه این می شود که معیشت مردم استان وابسته به صنعت است. لذا توجه خیلی بیشتر از معمول را لازم دارد.

-        خوب شرایط دهه اخیربه نحوی رقم خورده که صنعت و اقتصاد ما لطمه دیده و مجروح و نفس بریده است.

-        حاکمیت کشور هم به این جمع بندی رسید که باید از این گروه اجتماعی مولد که تولید ناخالص داخلی را بالا می برد و اشتغال ایجاد میکند و در نتیجه مانع بروز بسیاری از عوارض اجتماعی می شود حمایت بشود تا از بین نرود .

-        تصمیمات خوبی هم گرفته شد نظیر کاهش تصدی گری دولت و خصوصی سازی، حمایت قضایی از سرمایه گذاری، بهبود فضای کسب و کار، تسهیل و رفع موانع تولید رقابت پذیر، طرح رونق تولید و تامین مالی صنایع کوچک و متوسط ، وقتی اینهمه قانون برای حمایت وضع می شود یعنی شرایط عادی نیست اما قوانین در وحله اول فقط جوهر است و کاغذ.

-        اینکه استاندار خوبی داشته باشیم که بحمدالله داریم. اینکه مدیرکل دادگستری عادل و دادستان خوب و سالم و مدبری داریم جای شکر بسیار دارد اما اینها فقط شرط لازم است.  باید سازو کارهای اجرایی مناسب و نیروهای باسواد و باتجربه و پر انرژی و دارای روحیه انقلابی که این قوانین و رویه ها را در قالب برنامه های مدون و زمانبندی شده پیش ببرند هم در کنار آنها باشد .

-        من به صداقت در گفتار و متملق نبودن به حد افراط اعتقاد دارم و عرایضی که اینجا می کنم و نقدی یا نظری که قبلا دادم والله که از سر دوستی و علاقه به استان و کشور بوده و چون دو سه نفر از عزیزان به من خبر دادند که بعضی مدیران از صراحت لهجه تو گله دارند تصمیم داشتم که صحبت نکنم ولی چون فرمودند و امر کردند و اجازه دادید اطاعت شد و اصلا به معنی انتقاد از شخص خاصی نیست بلکه هدف پیشنهاد بعضی ساز و کارها و تجربیات است که کارها روانتر شود و با سرعت بیشتری پیش برود.

-  پیشنهاداتی که برای کمک به روانتر شدن و اجرای بهتر امور صنعت و اقتصاد استان عرض می کنم در سه یا چهار موضوع است و فقط منباب شروع یک تحول و یک مسیر نو می باشد و امیدوارم مفید باشد ما در بخش خصوصی انتقاد از خود را شروع کردیم و برنامه ارتقا را آغاز کردیم و امید داریم با کمک و همفکری حاکمیت موانع برداشته شود و اقتصاد کشور به شکوفایی برسد

قانون تسهیل و رفع موانع تولید

از نظر من این قانون ظرفیت های بسیار خوبی دارد و بسیاری از مسائل مرتبط به تولید درکارگروه  ذیل آن قابل حل است

پیشنهاداتی برای بهتر اجرا شدن :

جلسات کارگروه حداقل سه نوبت در هفته با حضور عالی ترین مقام استان برگزار شود.

یک روزدر هفته برای بانکها- امور مالیاتی-کار و تامین اجتماعی به تناوب و اختصاصی در حضور شخص آقای استانداربرگزار شود . و ایشان مصوبات آن جلسات را لازم الاجرا اعلام بفرمایند و متمردین را تعویض و از استان بیرون کنند.

دو نوبت دیگر یک نوبت مثل روال گذشته کلا مربوط به مسائل صنعت و معدن استان . البته با این تفاوت که مشکلات و درخواست های فعالین اقتصادی بخش خصوصی قبلا از طریق تشکلها بررسی و پالایش و اولویت بندی شده باشد و با هماهنگی دستگاه مربوط برود دبیرخانه کارگروه تا چنانچه در استان قابل حل است با عنایت به تفویض اختیاراتی که شده حل شود وگرنه در قالب پیشنهاد برود دولت یا مجلس.یک روز هم برای پیگیری پیشرفت کار طرح های بالای 60 درصد صنعت و همچنین مسائل مربوط به کشاورزی و گردشگری.

با توجه به اینکه استان صنعتی است یک صبح هفته را آقای استاندار ملاقات بدهند به صنعتگران و معدنکاران تا بالاترین مقام اجرایی استان مهمترین مسئله را که با اقتصاد و اشتغال استان مرتبط است را  مستقیما بشنوند.  علاوه بر این  ایشان شماره موبایلی از خودشان  را به ما اعلام کنند که در اختیار  صنعتگران بگذاریم تا  موارد خاص و نظرات و پیشنهادات و مشکلاتشان را به ایشان پیامک بدهند و به نحوی که صلاح می دانند موارد رسیدگی و پاسخ داده شود . تا فعالین اقتصادی آرامش پیدا کنند و فکر نکنند کسی پیگیر حل مشکلات نیست..

ما در شرایط حساسی به سر می بریم . رکود را تازه داریم پشت سر می گذاریمعلاوه بر این معمولا همه ساله تولید از اواسط بهمن تا اردیبهشت سال بعد در شرایط تعلیق است. امسال انتخابات ریاست جمهوری را هم داریم و احتمالا تغییراتی در سطح وزرا و مسئولان را هم خواهیم داشت که شاید تا نیمه دوم سال 96 هم طول بکشد و بعد هم مسئله WTOرا داریم. پس شرایط به این زودی قرار نیست عادی بشود .

پیشنهاد می کنیم دستور بدهید برق و گاز و آب واحدهای تولیدی به هیچوجه قطع نشود مگردر شرایط خاص با تصویب کارگروه رفع موانع تولید یاکمیته ای که به همین منظور تشکیل می شود با عضویت نمایندگان تشکل های صنعتی ، سازمان صنایع ، استانداری، شرکت خدمات دهنده و ذینفع

برای اینکه نمایندگان استان در جریان مسائل قرار بگیرند و بتوانند در مجلس دفاع درستی بکنند روزهای جلسات کارگروه به نحوی تنظیم شود که حداقل درماه دو جلسه نمایندگان حضور داشته باشند.

برای عارضه یابی، آموزش، مشاوره و کمک و راهنمایی و تمرکز پژوهشهای توسعه ای صنایع کوچک و متوسط کمیته ای با همکاری تشکل های صنعتی و معدنی دانشگاه ها - سازمان مدیریت سازمان صنعت و معدن اداره کل تعاون سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی در اسرع وقت تشکیل تا از ریزش و تعطیل شدن واحدهایی که امکان نجات دارند جلوگیری شود.

 

دانشگاه:

چرا رئیس دانشگاه در این جلسات نیست تا در جریان مسائل و مشکلات قرار بگیرد./ چرا پژوهشها و پایان نامه های دکترا و فوق لیسانس نباید مسائل و مشکلات استان و خصوصا صنعت و معدن باشد/ تشکل های صنعتی می توانند به ساختار آموزشی کشور کمک کنند.چرا دانشگاه بر اساس نیاز سنجی آموزشی و نیازهای کشور و  منطقه آموزش ندهد.

اینکه بگوییم دانش بنیان کافی نیست . باید دانش هم مدیریت شود. / و پژوهش ها، کاربردی و بر اساس نیازها و خلا های کشور باشد.

باید پژو هش ها یک سطح ارتقا پیدا کند و برود در حوزه های کلان . مثلا شناسایی نیازها و تهدیدها یی که به صورت بالقوه می توانند بحران زا باشند.یا همین عارضه یابی و اینکه چرا SME  ها در ایران خیلی موفق نیستند و عمر کوتاهی دارند یک پژوهش بسیار ضروری و مفید است؟

چرا نیاییم بودجه های پژوهشی دولت را بخش بندی کنیم و سهمیه ای برای مسائل متمرکز هر استان نگذاریم و بجای کپی کاری به مسائل اصلی نپردازیم. ما می توانیم در استان یزد پیش قدم شویم.

برای ایجاد ارتباط دو سویه بین دانشگاه و صنعت :

از صنعتگران و خبرگان موفق دعوت شود تا در دانشگاه تجربیات و داشته هایشان را به دانشجویان منتقل کنند.برای اساتید دانشگاه تورهای گروهی بازدید ازصنعت بگذاریم.

ما حاضریم با همکاری دانشگاه بانک اطلاعاتی برای فازغ التحصیلان جوینده کار بگذاریم و به صنعت وصلشان کنیم. می توان دوره های کارورزی را سکویی برای این اتصال قرار داد.

 

حوزه قضایی

مسئله بعدی که عرض می کنم حوزه قضایی و حمایت قضایی از سرمایه گذاری است.

خوب موضوع سال 1386 توسط آیت ا... شاهرودی ابلاغ شده و قاعدتا باید پناهگاهی باشد برای تظلم خواهی و تسهیل و حمایت از کارآفرینان و بشیر برای سرمایه گذار و نذیر برای دیگران.

سازوکارش چیست؟

پیشنهاداتی که از تجربیات دوستان در استانهای دیگر گرفته شده را عرض می کنم و در صورت نیاز سازو کار کامل و رویه ها را تقدیم خواهم کرد.

ü      تشکیل کمیسیون حل اختلاف 5 نفره زیر مجموعه گروه حمایت قضایی از سرمایه گذاری با اختیار زیاد و به ریاست معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان و عضویت معاون دادستان محترم و نماینده حوزه صنعت به عنوان دبیر و دو نفرکه یکی دستگاه اجرایی مرتبط و یکی مدیر واحد صنعتی متقاضی.

ü      ایجاد دادگاه ها و تعیین قضات مختص حوزه صنعت

ü      تشکیل کمیسیون پیشگیری از بحران در صنعت- سازو کار آماده است و تجربه هم شده و جواب داده.

خوب آشنایی بیشتر قضات و دادستان محترم با مسائل و مشکلات حوزه تولید بسیار مفید بوده و منجر به نتایج بسیار خوبی شده برای مثال در مشهد  دستورات دادستان موجب جلوگیری از تعطیل صنایع بسیاری شده و جلوی یکه تازی بانکها را گرفته که نمونه هایی از این دستورات چنین است :

ü      بانکها باید محل اجرای طرح را به عنوان وثیقه بپذیرند.

ü      نظر کارشناس رسمی دادگستری در جلسات حل اختلاف مالیاتی لازم الاجرا باشد ، تامین دلیل را قبل از جلسه می توان درخواست و درجلسه ارائه داد.

ü      تعطیلی کارگاه بدلیل بدهی بانکی ممنوع است و خط تولید به هیچ وجه نباید متوقف شود.

ü      ممنوع الخروجی مگر با کسب اجازه از کمیته و مقام قضایی ممنوع

 

شورای گفتگو

اول - شورای گفتگو بدون حضور نمایندگان مجلس معنی ندارد بدون حضور شهردار معنی .

دوم- شورای گفتگو برای حل و فصل مشکلات اساسی بخش خصوصی و تعامل بیشتر دولت و ملت طراحی شده مشکلاتی که با حضور عالی رتبگان استان حل می شود و خروجی آن باید حل و فصل چکیده و مهمترین مسائل و مشکلات مناطق باشد و یا پیشنهاداتی به هیئت دولت و مجلس برای دریافت مجوز های قانونی. باید  اما یادمان باشد امام علی نگذاشتند قاضی ایشان را با کنیه خطاب کند تا طرف دیگر لکنت پیدا نکند. اینکه سروران من که البته جایشان روی سر ماست بنشینند در صدر مجلس و فعال اقتصادی بخش خصوصی و واحدی که طرح مشکل کرده  بنشیند آخر جلسه همان ابتدا از هدف دور می شویم.

سوم-  پیشنهاد می کنم برای این شورا یک دبیرخانه ای تشکیل شود مرکب از نمایندگان تشکل های بخش خصوصی و تعاونی و نمایندگان حاکمیت از استانداری - دادگستری- اقتصادی - صنعت و معدن- تعاون- محیط زیست- و حسب مورد شهرداری و سایر دستگاه ها و اهم مشکلاتو مسائل  مبتلابه از طریق نمایندگان تشکلها بیاید به دبیرخانه و بحث شود و پخته و پالایش شود و مبانی و راهکارهای قانونی دیده شود و چکیده موضوع به همراه پیشنهاد بیاید در صحن شورا که ما بتوانیم تصمیم محکم بگیریم و آنچه استانی است در همین جلسه تصمیم گیری و به همه ابلاغ شود و آنچه ملی است در قالب پیشنهاد از طریق آقای استاندار برود به هیئت دولت یا شورای اقتصاد و غیرو، موارد حقوقی توسط ریاست محترم دادگستری و مواردی که نیاز به مصوبه مجلس دارد توسط نمایندگان محترم  پیگیری شود و دبیرمحترم شورا هم گزارش پیشرفت موضوع را در ابتدای جلسه بعد ارائه بفرمایند.

ما در خانه صنعت  مصوبات شورای گفتگوی تمام استانها را البته آنها که روی سایتهایشان گذاشته بودند استان به استان استخراح و جمعبندی کردیم گزارش بسیار جالبی تهیه شد و در 10 موضوع اساسی مصوبه های ملی و استانی مجزا شد و می توان تحلیل خوبی روی آن گذاشت.

در مجموع از 432 نشست در 31 استان  470 مصوبه استانی و ملی داریم  می توان کلیه صورتجلسات و مستندات ومصوبات و پیگیری ها و دستورالعمل ها و بخشنامه ها را دسته بندی شده و مجزا قرار داد تا برای همه قابل استفاده باشد و یک استفاده مفید بشود از اندیشه ها و خلاقیت و پیشنهادات سایر استانها و شاید به نوعی خرد جمعی اینترنتی نام داد به این روش.  


تعداد مطالعه 342 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
نرخ ارز مهم‌ترین چالش برای تولیدکنندگان یزد است
صنایع آلاینده ناچار به تعامل با محیط‌زیست هستند
چرا رشد اقتصادی در بخش صنعت ملموس نیست؟/ بازار همچنان در انتظار کاهش قیمت‌ها
روایت طیب نیا از آینده بورس/ تولید داخلی را سرکوب نمی کنیم
زنگ خطر کاهش رشد اقتصادی در نیمه دوم سال/ سقوط تولید صنعتی و خودرو به روایت آمار
همایش بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در یزد برگزار گردید
نظرات مراجع عالیقدر دینی در خصوص وام های مشارکت مدنی
افزایش قیمت سنگ‌آهن از روز چهارشنبه
تنها نقطه مناسب برای سرمایه گذاری و تامین انرژی دنیا، ایران است
انتقاد از بی‌توجهی به تحقیق و پژوهش در بخش تولید
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <