خبــر برگزیده

اطلاعات مفید صنعتی

 

بر اساس برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت بسیاری از فرصت های سرمایه گذاری تعیین اولویت شده اند. برای فرصت های تعیین اولویت شده می توانید جواز تاسیس دریافت نمایید.

  صدور جواز تاسیس

انتقال، تمدید، ابطال ، اصلاح جواز تاسیس

 

برای تمامی طرح های سرمایه گذاری دارای جواز تاسیس، لازم است هر شش ماه پیشرفت پروژه اعلام گردد در غیر این صورت جواز تاسیس ابطال خواهد شد.

اعلام پیشرفت پروژه های سرمایه گذاری (طرح های در حال احداث)

طرح های که جواز تاسیس داشته و با توجه به اولویت طرح، پیشرفت مناسب داشته باشند، امکان دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی را خواهند داشت. پیش از درخواست تسهیلات،  لازم است پیشرفت پروژه توسط سرمایه گذار اعلام شده باشد.  

 دریافت تسهیلات بانکی احداث واحد تولیدی

پروژه های  سرمایه گذاری که دارای جواز تاسیس می باشند پس از بررسی مدارک و مستندات مورد نیاز شامل گزارش توجیه فنی، اقتصادی و مالی، پروفرمای ماشین آلات صادر شده توسط سازندگان اصلی، آخرین صورت وضعیت مالیاتی،‌بیمه ای و بانکی شرکت (و سایر مستندات که حسب مورد متفاوت می باشد) به منظور بهره مندی از تسهیلات به بانکهای  عامل معرفی خواهند شد.

صدور پروانه بهره برداری (ایجادی)

طرح توسعه(اصلاح پروانه)،‌ المثنی ،ابطال ، تغییر مالکیت وتغییر نام، تغییر آدرس، و تمدید پروانه بهره بردای (در حال راه اندازی)

صدور پروانه نرم افزار

 پایگاه اطلاعات ظرفیت های تولیدی فعال یا درحال احداث 

به سرمایه گذاران محترم پیشنهاد می شود برای کاهش زمان و منابع  از امکانات بدون استفاده (طرح های نیمه تمام ، واحد های غیر فعال) استفاده نمایند. در این راستا پایگاه اطلاعات امکانات آماده واگذاری در حال راه اندازی است.

پایگاه امکانات تولیدی برای واگذاری (در حال راه اندازی)

 

درخواست معافیت از حقوق ورودی واردات ماشین آلات خط تولید(بند غ -ماده 119- ق.ا.گ) 

درخواست  استفاده از تسهیلات گمرکی واردات مواد اولیه  (ماده 121- ق.ا.گ) 

درخواست معافیت از حقوق ورودی ماشین الات با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بازسازی و تکمیل واحد های تولیدی

واحدهای تولیدی که دارای پروانه بهره برداری بوده و قصد بازسازی، نوسازی و یا تکمیل خطوط تولیدی خود را دارند می توانند جهت دریافت تسهیلات در این وبگاه ثبت نام نمایند.

تسهیلات بازسازی و تکمیل به دو بخش بزرگ و کوچک بر حسب مقیاس هزینه پروژه ( بیشتر و یا کمتر از یک میلیارد و پانصد میلیون ریال) تقسیم بندی می شوند جهت اطلاعات بیشتر وارد درگاه ثبت نام شوید و راهنمای ثبت نام را مطالعه فرمائید. تا اطلاع بعدی فقط واحدهایی که رشته فعالیت آنها تاثیر پذیر می باشد می توانند در این وبگاه ثبت نام نمایند.

دریافت تسهیلات بانکی برای بازسازی

 

یکی از اقدامات بهره وری انرژی، بازیافت گرما از تولید برق (مولد های ترکیبی برق و گرما CHP) و تولید برق از بازیافت گرما (WHR) می باشد.متقاضیان احداث مولد های پر بازده ( مولد های مذکور)  ابتدا می باید مانند دیگر طرح ها، جواز تاسیس  دریافت نموده و سپس در خواست تسهیلات احداث را تکمیل نمایند . موارد فوق در صورت استقرار در واحدهای صنعتی یا کنار آن یا در شهرک های صنعتی، دارای اولویت می باشند.

اکتشاف و استخراج معدن

برای فعالیت های اکتشافی در یک محدوده ابتدا باید پروانه اکتشاف دریافت نمایید. پس از کشف ذخیره معدنی، گواهی کشف صادر خواهد شد. گواهی کشف قابل خرید و فروش می باشد. برای استخراج معدنی که دارای گواهی کشف می باشد ایتدا باید پروانه بهره برداری صادر شود. شما می توانید در زمینه اکتشاف و استخراج سرمایه گذاری نمایید. 

صدور پروانه اکتشاف( در حال راه اندازی)

برای دریافت گواهی کشف به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مراجعه نمایید.

اطلاعات پایه زمین شناسی  در انتخاب محدوده

استعلام ماده 12  (مخصوص سازمان صنعت معدن و تجارت استان ها)

درخواست تسهیلات معدنی (خرید ماشین آلات) 

سامانه ثبت گزارش شاخص های معدنی استان

 

 

برای خرید یا فروش گواهی کشف به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مراجعه نمایید.

خرید یک واحد تولیدی

برخی از بنگاه ها آمادگی فروش خط تولیدی خود را به طور کامل دارند. 

برای دریافت اطلاعات این گونه واحدها به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مراجعه نمایید.

خرید سهام

برخی از شرکت ها برای تامین مالی خود اقدام به پذیره نویسی می نمایند. فرابورس ایران شامل بازار اولیه (معامله سهام جدید) و بازار ثانویه (معامله سهامی که قبلا فروخته شده اند) می باشد. لازم به ذکر است بورس اوراق بهادار تهران فقط شامل بازار ثانویه می باشد، البته در این بازار حق تقدم سهام جدید نیز قابل معامله است. 

 عرضه سهام جدید از طریق شرکت فرابورس ایران 

خرید سهام بنگاهها از سایر سهامداران هر چند برای شما سرمایه گذاری محسوب می شد اما منجر به افزایش سرمایه بنگاه نمی باشد. برای سرمایه گذاری جدید باید سهام جدید عرضه شده را خریداری نمایید.

 شرکت بورس اوراق بهادار تهران 

دستگاه های دولتی و بنگاه های تولیدی برای تامین مالی پروژه های خود اوراق مشارکت یا صکوک منتشر می کنند. با خرید این اوراق می توانید در انجام سرمایه گذاری ها مشارکت کنید.

 

 تاریخ ثبت : 11 بهمن 1399
  آخرین به روزرسانی :