خبــر برگزیده

دپارتمان حقوق کار

معرفی دپارتمان

این دپارتمان با  مدیریت آقای دکتر  علیرضا حاجی حسینی عضو کمسیون مشاورین خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد ، در صدد توانمند سازی صاحبان صنعت و کارفرمایان  در زمینه تنظیم روابط کار ، از طریق آگاهی بخشی ، تشرح مضامین و موضوعات حقوق کار، ارائه خدمات مشاوره و آموزشی عمومی و تخصصی در این حوزه می باشد.

این دپارتمان به دنبال حفظ حقوق مکتسبه کارفرمایان در حوزه روابط کار بوده و در تلاش است با ارائه خدمات مشاوره به صاحبان صنعت موجب کاهش مشکلات بین کارگران و کارفرمایان شده و راهکارهایی جهت احقاق حق در محاکم قضایی و غیر قضایی ارائه نماید

خدمات دپارتمان:

1) مشاوره تخصصی در زمینه تظیم قرار دادهای کار با رویکرد  حقوقی با هدف کاهش تنش و مشکلات حقوقی ناشی از قرارداد (عقد قرارداد، شرایط کار، خاتمه قرارداد، مزد، بیمه  و...)

2) مشاوره تخصصی در زمینه آیین دادرسی کار ( تنظیم دادخواست، شکایت و لوایح در مراجع قضایی و هیات های تشخیص و حل اختلاف و دیوان عدالت اداری)

3) مشاوره تخصصی در زمینه قواعد حاکم بر بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت زیان آور

4) مشاوره تخصصی در زمینه خروج صنایع از لیست مشاغل سخت وزیان آور

5) مشاوره تخصصی در زمینه مستند سازی قانونی و حقوقی در روابط کار

6) مشاوره تخصصی در زمینه بیمه های مسئولیت مدنی و.....

7) مشاوره تخصصی در زمینه عقد قرارداد تخصصی بیمه مسئولیت

8) تنظیم لوایح تخصصی در خصوص حوادث و بیماری های ناشی از کار در مراجع قضایی

9) مشاوره تخصصی در اجرایی نمودن ماده 85 قانون کار( ایمنی و بهداشت حرفه ای)

10) مستند سازی حقوقی و تخصصی ماه 90 و 92 قانون کار(معاینات پزشکی،عوامل زیان آور و....)

11) مشاوره تخصصی در پاسخگویی به الزامات و مکاتبات دستگاه های نظارتی در حوزه حقوق کار از جمله مراکز بهداشت و اداره کار

12 ) خدمات آموزشی تخصصی و عمومی در حوزه های فوق الذکر به صورت حضور و مجازی

حقوق کار

حقوق کار بر کلیه روابط حقوقی که از انجام کار برای دیگری ناشی می‌شود و در هر مورد که اجرای کار با تبعیت نسبت به کارفرما همراه باشد، حاکم است و به عبارتی حقوق کار به بررسی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی مقررات حمایتی و آمرانه‌ای می‌پردازد که ناظر به روابط تبعیتی کار می‌باشد

معمولا زمانی حقوق کار و تعریف و شرایط و ارکان آن برای افراد اهمیت مییابد که دچار اختلاف و مشکل شده باشند و در اغلب موراد این کارگر است که به دنبال شناسایی و پیگیری حقوق خود در قانون کار برمی‌آید. این موضوع چالش مهمی برای کارفرمایان ایجاد نموده است به نحوه بخش زیادی از زمان ارزشمند مدیران صنعت در مراجع اداری و قضایی به دنبال پاسخگویی و حل شکایات خواهد بود.

نکات حقوقی روابط کارگر و کارفرما

بی ‌شک به وجود آوردن محیطی آرام، منظم و امن، نقش اساسی در رونق و موفقیت کسب و کار دارد. قوانین و مقرراتی که در شکل ‌دهی یک بستر مناسب و امن در محیط کار لازم هستند، هم به شکل مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم اعمال می‌ شوند. قوانین مستقیم، قوانینی هستند که از سوی دولت برای سامان‌ دهی به وضعیت محیط کار و گسترش نظم اعمال می ‌شوند و خود دولت نظارت مستقیم بر آن‌ ها دارد. در صورتی که هر یک از این قوانین و مقررات نقض شوند، مراجع دولتی مستقیماً مداخله خواهند نمود.

 

 تاریخ ثبت : 15 فروردین 1401
  آخرین به روزرسانی : 27 مرداد 1401