خبــر برگزیده

دپارتمان حقوقی

خدمات دپارتمان حقوقی خانه صنعت، معدن و تجارت

با پیچیده شدن روابط در تمامی زمینه‌ها بدیهی است که شرکت‌های تجاری ، بنگاه‌های اقتصادی  ، تولیدکنندگان و... که نبض اقتصادی و مبنای توسعه هر کشوری می باشند ؛ ناگزیرهستند روابط داخلی و خارجی مجموعه خود را بر پایه قوانین جاری ساماندهی نمایند.

از این رو خدمات دپارتمان حقوقی خانه صنعت و معدن در حال حاضر مشتمل بر ارائه مشاوره در زمینه هایی می باشد که از ابتدای فعالیت اقتصادی ضروری است . از جمله :

 

حقوق بانکی کاربردی:

 

متاسفانه سیستم بانکداری نامناسب کشور ما در برخورد با بنگاه‌های اقتصادی و عدم رعایت موازین شرعی و قوانین و مقررات آمره حاکم بر نظام بانکی کشور به خطر جدی برای تولیدکنندگان و به تبع آن برای اقتصاد کشور بدل شده است . و در این میان نیزعدم آگاهی مدیران بنگاه‌های اقتصادی و سیاست سیستم بانکی در انعقاد عقودی برخلاف مصوبات شورای پول و اعتبار، بحران بزرگی را برای بنگاه‌های اقتصادی رقم زده و به تبع آن لطمات اقتصادی جبران ناپذیری را بر پیکره تولید و اقتصاد کشور وارد آورده است.
با آگاهی یافتن صاحبان بنگاه‌های کسب و کار از عمده تخلفات بانکی  ،   آنها میتوانند  در سایه حمایت قانون و در جهت احقاق حق خود از زیاده خواهی بانکها جلوگیری به عمل آورده و از پرداخت مبالغ قابل توجهی که بانکها مطالبه مینمایند ، بری ءالذمه شوند و یا  حتی آنچه که بر خلاف قانون به موسسات اعتباری پرداخت نموده و تسهیلات تسویه شده است مسترد و به چرخه تولید و اقتصاد بازگردانده شود.

 

حقوق مالکیت فکری:

امروزه بر هیچ بنگاه اقتصادی پوشیده نمیباشد که خلاقیت های ذهن از جمله نمادها ، نام ها  ، علائم ، آرم های مورد استفاده ، و ... یک دارایی  بسیار ارزشمند اما نامشهود است ؛
از این رو واجب و ضروری میباشد تا در عرصه تجارت و کسب و کار در مقابل سایر رقبا و تولیدات مشابه و یا حتی غیرمشابه مورد حمایت قرار گیرد.
این حمایت از راههایی مانند " ثبت حق اختراع " ، " ثبت علائم تجاری"  و " ثبت طرح‌های صنعتی " و ... امکان پذیر میباشد.
ثبت حقوق مالکیت فکری علاوه بر حمایت از صاحب حق  ، تضمین کننده حقوق مصرف کننده نیز میباشد. چرا که کالا یا خدمات مورد نظرخود را از میان تعداد انبوهی مشابه ، شناسایی مینماید.

 

حقوق قراردادها:
مشتمل بر مشاوره جهت تنظیم انواع قراردادهای تجاری داخلی و بین المللی ، از جمله قراردادهای فروش و توزیع  ، نمایندگی ، تولید و حمل و نقل  و غیره میباشد.

 

حقوق شرکتها :
کلیه مراحل فعالیت  یک شرکت میباشد.این امر میتواند ساختار شرکتها از  مرحله ثبت تا آماده سازی اساسنامه ، موضوعات مالیاتی ، امور استخدامی ، روابط داخلی تا توقف و ورشکستگی اشخاص حقوقی را در برگیرد.

 

ساختار دپارتمان حقوقی

زمینه های تخصصی عبارتند از:

  1. حقوق مالکیت فکری
  2. حقوق بانکی کاربردی
  3. حقوق قراردادها
  4. حقوق شرکت‌ها
  5. حقوق کار( روابط بین کارگر و کارفرما)

 

اهداف دپارتمان حقوقی

  1. برگزاری دوره هایی جهت افزایش سطح آگاهی ازکلیه حقوق مربوط به صنعت و تجارت
  2. حفظ حقوق مکتسبه صاحبان تولید و صنعت
  3. 3-ارائه راهکارهایی جهت احقاق حق در محاکم قضایی و غیر قضایی


 تاریخ ثبت : 15 فروردین 1401
  آخرین به روزرسانی : 1 شهریور 1401