گروههای خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


چیزی از محل هدفمندی یارانه‌ها نمی‌ماند که به واحدهای تولیدی بدهیم
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1395/10/15

سخنگوی دولت گفت: آنچه از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باقی می‌ماند حدود 30 هزار میلیارد تومان است که اگر از این محل بخواهد برای واحدهای تولیدی صرف شود با توجه به اینکه طرح تحول سلامت و شیر مدارس نیز از این رقم بهره می‌برد دیگر چیزی نمی ماند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در گفتگویی با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه ها در قبال منابعی که از اصلاح قیمت حامل های انرژی به دست می آید مصارفی هم تعیین کرده است اظهارداشت: به طور مشخص در ماده 7 این قانون تصریح شده حداقل 50 درصد از این رقم را به صورت نقدی بین خانوارها توزیع کند، 30 درصد را به تولید اختصاص دهد و 20 درصد را به خزانه عمومی واریز کند و هزینه های جاری و عمرانی دولت نیز از این محل تامین شود .

وی گفت: از سال 89 که این قانون اجرا شد متأسفانه نه تنها آن 50 درصد به خانوارها فقط بسنده نشد و 30 درصد سهم مرتبط با تولید و دولت پرداخت نشد بلکه همه آنچه را که دولت در سال 89 به دست آورد و حتی بخشی از خزانه روی آن گذاشت و  به خانوارها داد.

سخنگوی دولت همچنین افزود: برای سال 89 از محل افزایش قیمت بنزین که اکنون 1000 تومان برای بنزین معمولی و 1200 تومان برای بنزین سوپر است و همچنین از بابت فروش گاز و برق و صادرات فرآورده های نفتی که مجموعا چیزی حدود 50 هزار میلیارد تومان می شود به سازمان هدفمندی یارانه ها تحویل می شود اما قانون برای همین رقم تکالیفی تعیین کرده که پنج درصد از رقم فروش بنزین به نوسازی لوله ها در شرکت نفت، حدود هفت هزار میلیارد تومان برای بهینه سازی انرژی ، هزار میلیارد تومان برای تولید قیر و جاده سازی ، 14 و نیم درصد از این رقم به خود تولید نفت اختصاص می یابد که مجموعا حدود 20 هزار میلیارد تومان می شود .

نوبخت گفت: چیزی که باقی می ماند حدود 30 هزار میلیارد تومان است که ما باید از خزانه طبق قانون مقداری هم به آن اضافه کنیم تا بتوانیم مبلغ 45 هزار و 500 تومان را در ماه بین خانوارها توزیع کنیم بنابراین اگر از این محل بخواهد برای واحدهای تولیدی صرف شود با توجه به اینکه طرح تحول سلامت و شیر مدارس نیز از این رقم بهره می‌برد دیگر چیزی نمی ماند اما آن اقلامی که برای بهینه سازی انرژی به شرکت گاز ، برق، قیر رایگان و نوسازی جاده ها که چیزی حدود 20 هزار میلیارد تومان است، اینها هم به نوعی به تولید باز می گردد.

وی درباره راهکارهای دولت برای کاهش مشکلات تولید کنندگان در دریافت تسیهلات افزود: دولت برای خروج از رکود و سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی برای سال جاری دو مسیر را انتخاب کرد که یکی از آن پرداخت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات به حداقل 7 هزار و 500 واحد تولیدی راکد بود اما بر اساس آخرین امار تا ششم دی ماه توانسته ایم به 19 هزار و 509 واحد مبلغ 13 هزار و 645 میلیارد تومان تسهیلات بدهیم .

رئیس سازمان برنامه و بودجه از صدا و سیما خواست به سراغ واحدهایی که از این تسهیلات استفاده کرده‌اند نیز برود.

نوبخت گفت: ما همچمنان از طریق ستاد رفع موانع تولید استان ها که در استانداری ها تشکیل می شود همه تلاشمان را برای شناسایی واحدهای غیر فعال و فعال کردن انهابه کار می بریم.

وی افزود: هم اکنون 33 هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی تخصیص داده ایم که با این کار توانسته ایم در شش ماهه اول سال رشد 6/5 درصدی با نفت و 4/5 درصدی بدون نفت ایجاد شود .

سخنگوی دولت درباره نتایج تسهیلات ارائه شده به واحدهای تولیدی گفت: خوشبختانه همه استان های کشور به تفکیک امار از این دست واحدهای غیر فعال دارند و در هر استانی مشخص است که چه مقدار تسهیلات دریافت کرده اند و صرف چه اموری شده و چقدر بر میزان تولید و اشتغال این واحدها افزوده شده است.

نوبخت در پایان از صدا و سیما خواست با مراجعه به استانداری ها از میزان تسهیلات داده شده به واحدهای تولیدی سوال کنند و با مراجعه به واحدهای دریافت کننده تسهیلات از میزان عملکرد آنها گزارش تهیه کنند.


منبع خبر: فارس
تعداد مطالعه 111 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
داخلی‌سازی تجهیزات صنعتی لازمه عبور از خام‌فروشی/ وابستگی ۹۰ درصدی در صنعت فولاد
مواجهه صنایع کاشی یزد با مشکلات جدی/بانکها با صنعت همراه نیستند
سهم ۱۲۰۰ میلیارد تومانی صنعت از هدفمندی در قالب یارانه سود تسهیلات
تاخیر در پرداخت یارانه تولید 330 روزه شد/ تولید گرفتار میان کلام مسئولان اجرایی
انتقاد از نرخ سود بالای بانک‌ها/ دولت فکری برای تأمین سرمایه در گردش صنایع کند
حمایت از تولید با پرداخت اعتبارات بلاعوض محقق می شود / بسته خارج از رکود همچنان روی کاغذ
برگزاري همايش صنعتگران و كارآفرينان خانه صنعت و معدن استان يزد با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي
افزایش قیمت سنگ‌آهن از روز چهارشنبه
کره به ایران فن‌آوری تولید فولاد صادر می‌کند
رکود به استخوان صنعتگر ایرانی رسید/ باید به اندکی از تورم برای ایجاد رونق رضایت داد
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <